Kontakta oss

Förlaget, Sundholmsstranden 7 L, 00180 Helsingfors

Förlaget M Oy Ab, FO-nummer 2712214-7

hej@forlaget.com

Manus

Förlaget har för tillfället manusstopp. Manusförfrågningar kan riktas till manus@forlaget.com

Team

https://forlaget-production.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2020/04/Fo%CC%88rlaget-2020-Fredrik-Rahka.jpg

Fredrik Rahka

Verkställande direktör

fredrik@forlaget.com +358 40 8388 246

Fredrik har arbetat med böcker i 15 år på Otava och WSOY och har ansvarat för försäljning, produktion och diverse projekt. Han läser vad han kan och löper när det blir tid.

https://forlaget-production.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2020/04/Fo%CC%88rlaget-2020-Tapani-Ritama%CC%88ki.jpg

Tapani Ritamäki

Förläggare

tapani@forlaget.com +358 40 1708 010

Tapani har arbetat som förläggare och litterär chef på Söderströms sedan 1997 och därefter på Sets. Han har också ägnat sig åt översättande och artikelskrivande. Han är speciellt intresserad av arkitektur.

https://forlaget-production.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2020/04/Fo%CC%88rlaget-2020-Sara-Ehnholm-Hielm.jpg

Sara Ehnholm Hielm

Förläggare

sara@forlaget.com +358 40 1706 644

Sara har arbetat i 15 år som skönlitterär redaktör och barn- och ungdomsboksförläggare på Söderströms och Sets. Hon skriver gärna filmkritik och kolumner. Allra helst läser hon.

https://forlaget-production.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2020/04/Fo%CC%88rlaget-2020-Alexander-Kra%CC%8Akstro%CC%88m.jpg

Alexander Kråkström

Försäljningschef

alexander@forlaget.com +358 40 041 6875

Alexander har 20 års erfarenhet av konceptutveckling, försäljning och marknadsföring och har tidigare arbetat med bl.a. livsmedel, leksaker och spel. På fritiden läser han skönlitteratur och fakta då han inte står vid spisen eller rör sig i naturen.

https://forlaget-production.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2020/04/Fo%CC%88rlaget-2020-Jonas-Forth.jpg

Jonas Forth

Digitala tjänster

jonas@forlaget.com +358 50 5429 986

Jonas Forth har under närmare 20 års tid jobbat med innehåll och utvecklar Förlagets digitala tjänster, kommunikation och nätförsäljning. Han leder också företaget All Things Commerce i Helsingfors och slukar böcker om formgivning.

https://forlaget-production.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2020/04/Fo%CC%88rlaget-2020-Andrea-Svanba%CC%88ck.jpg

Andrea Svanbäck

Marknadsföringschef

andrea@forlaget.com +358 40 5278 910

Andrea har tidigare arbetat som journalist, bland annat på Hufvudstadsbladet, Yle och Filmjournalen. Hon har studerat journalistik, filmproduktion och historia. I sin magisteravhandling granskade hon finlandssvenska kontaktannonser. Hon gillar böcker om arbetsliv, historia och relationer.

https://forlaget-production.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2020/04/Fo%CC%88rlaget-2020-Josefin-O%CC%88st.jpg

Josefin Öst

Administrativ assistent

josefin@forlaget.com +358 50 35 83 806

Josefin Öst har tidigare arbetat med guidande och försäljning inom kultur- och turismsektorn. Efter studier i religionsvetenskap och konstvetenskap har hon bland annat arbetat på Åbo slott och det arktiska muséet Nanoq. Hon läser helst poesi och lågmälda romaner.

https://forlaget-production.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2020/04/Fo%CC%88rlaget-2020-Amanda-Mannstro%CC%88m.jpg

Amanda Mannström

Redaktör

amanda@forlaget.com +358 40 5128 085

Amanda har jobbat som journalist på Hufvudstadsbladet och med projekt vid Finlands Kulturinstitut. Hon läser hellre manus än tentlitteratur.

https://forlaget-production.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2019/11/Forlaget-Hanna-Ylostalo-Square.jpg

Hanna Ylöstalo

Redaktör

hanna@forlaget.com +358505601343

Hanna har studerat litteraturvetenskap i Åbo. Hon skriver och pratar gärna om böcker.

https://forlaget-production.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2020/04/Fo%CC%88rlaget-2020-Janne-Strang.jpg

Janne Strang

Kurator

janne@forlaget.com +358 44 093 8263

Janne är journalist sedan förra millenniet med kultur och samhälle som specialområden. På senare år har också intresse för brands och marknadsföring vaknat. Han älskar deppig musik, är lätt beroende av frisbeegolf och lämnar gärna landet så fort möjlighet ges.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få -10% rabatt i nätbutiken!