Släktrötterna var det som gav många kraft – också att strida med varandra.

Sången om familjen Ahlström

  • Pappersbok
35.60

Kommande

Meddela mig när produkten finns i lager

Information

  • ISBN: 9789523337268
  • Utgivningsår: 2026
  • Titel: Sången om familjen Ahlström. Släkten och företaget 1931-1981
  • Språk: Svenska
  • Sidantal: 300
  • Format: Skyddsomslag
  • Omslag: Matti Berg

Ahlström är en av släkterna i den berömda 1960-talssången om de 20 framgångsrika familjerna i Finland. Ahlström var i tiden ett av Finlands största mångbranschföretag, men denna bok är inte bara en företagshistorik. Släkten Ahlström har varit med om att tillsammans med Aino och Alvar Aalto skapa Artek, restaurang Savoy och världsberömda Villa Mairea. Glaskonstnärerna Tapio Wirkkala och Timo Sarpaneva designade båda glas för Iittala och Karhula – två företag ägda av Ahlström.

I släkten Ahlström ingår ingenjörer, affärsmän och affärskvinnor, både konservativa och framstegsvänliga personer, estetiker och livsnjutare. Släktrötterna var det som gav många kraft – också att strida med varandra. 

Bolagscheferna lärde sig spela instrumentet Ahlström – eller så inte. I Varkaus växte Ahlströms industrikonglomerat sig så stort att det höll på att bli företagets svanesång.

Fil.dr Sakari Siltalas tecknar ett spännande porträtt av en av Finlands allra mäktigaste släkter.

 

Utkommer i augusti 2026.